Każdego roku dochodzi do licznych wypadków w trakcie pracy. Są powodowane różnymi okolicznościami zwłaszcza nieprawidłowe zachowanie człowieka – niedbalstwem, nieostrożnością, nie przestrzeganiem procedur, awarią, spożywaniem alkoholu, brawurą, zmęczeniem. ich liczba się zmniejsza ale tam gdzie występuje czynnik ludzki będą występować wypadki. Wypadek przy pracy to zdarzenie do którego doszło podczas lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności na rzecz pracodawcy, poleceń przełożonego. Należą do nich również wypadki powstałe w czasie trwania podróży służbowej, w trakcie szkoleń, w trakcie wykonywania zadań zleconych.

Najczęstsze przyczyny wypadków to:

– kontakt z prądem elektrycznym,

– kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi,

– uderzenie przez obiekt w ruchu,

– kontakt z przedmiotem szorstkim, ostrym.

Oczywiście praca pracy pod względem wypadków nie jest równa. Są branże obarczone znacznie większym ryzykiem występowania wypadków, które są wkalkulowane w rodzaj wykonywanego zawodu. Do szczególnie narażonych na wypadki branż kwalifikowane jest górnictwo, budownictwo, transport, gospodarka magazynowa, przetwórstwo przemysłowe, gospodarka odpadami. Dlatego tak bardzo ważne jest zdobywanie doświadczenia, przestrzeganie zasad BHP, szkolenia dla pracowników z tym związane oraz szkolenie pracowników z udzielania pierwszej pomocy kiedy doszło do wypadku. Uświadamianie – budowa świadomości pracowników o stanie bezpieczeństwa, istniejących zagrożeniach w pracy, eliminowanie zagrożeń jest obowiązkiem każdego pracodawcy.

Rodzaje wypadków przy pracy

Ustawodawca przewidział 3 rodzaje wypadków przy pracy z uwagi na skutki powstania:

  • wypadek śmiertelny,
  • wypadek którego konsekwencją jest ciężkie uszkodzenie ciała (wzrok, słuch, mowa, rozstrój zdrowia),
  • wypadek zbiorowy w którym uczestniczą min 2 osoby z racji tego samego zdarzenia.

Świadczenia rodzaje:

  • zasiłek chorobowy
  • świadczenia rehabilitacyjne
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta szkoleniowa,
  • renta rodzinna,
  • dodatek do renty rodzinnej,
  • dodatek pielęgnacyjny.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy od pracodawcy

W tym celu należy wystąpić do pracodawcy z konkretnym żądaniem wypłaty odpowiednio je uzasadniając. W tym celu należy dołączyć stosowne dokumenty takie jak: dokumentację lekarską, faktury za leczenie, przyrządy ortopedyczne służące rehabilitacji po wypadku. Poszkodowany w wypadku przy pracy pracownik ma prawo na dochodzenie odszkodowania od pracodawcy na podstawie ustawy wypadkowej z racji prowadzonej działalności gospodarczej. To na pracowniku spoczywa obowiązek udowodnienia powstałej szkody, samego zaistniałego zdarzenia w wyniku którego doszło do zdarzenia – wypadku w pracy.

Jak dochodzić odszkodowania za wypadek przy pracy
Reprezentujemy klientów w sporach z ZUS. Pomagamy sporządzać odwołania od wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzji na niekorzyść poszkodowanego pracownika a które powinny być wniesione w określonym terminie (miesiąca od dnia doręczenia decyzji do sądu rejonowego). Nasza kancelaria odszkodowawcza w Rzeszowie pomaga w uzyskiwaniu odszkodowania za wypadki w pracy, zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę oraz rentę.

 

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy


Więcej informacji pod numerem telefonu:

531 999 111

mail: centrum.odszkodowania@gmail.com


DZIAŁAMY NA TERENIE CAŁEJ POLSKI

ZADBAJ ABY OCHRONĄ TWOICH INTERESÓW ZAJĄŁ SIĘ ZESPÓŁ SPECJALISTÓW